Adım Patent

adım patent faydalı model hizmeti banner

Patent ve Faydalı Model Nedir?

Buluş, daha önce bulunmayan yeni bir yöntem ya da aygıtın insan fikri çabası sonucu ortaya çıkmasıdır.

Buluşun patente ya da faydalı modele dönüşebilmesi için; teknik detaylarına bağlı yazılacak tarifnamenin, buluşun tüm detaylarının açık bir dille, gizliliğe yer kalmayacak şekilde ifade edilmiş olmasına bağlıdır.

Patent/Faydalı Model, buluş sahibinin, buluş konusu ürününü ya da yöntemini, 3. kişilerin belirli bir süre üretme, kullanma, satma veya ithal etmesini engellemesine yardımcı olan belgedir.

Ulusal ve Uluslararası Patent & Faydalı Model İşlemleri

  • Başvuru Öncesi Benzerlik Araştırması: Başvuru yapılmadan önce buluş konusu alanla ilgili ön araştırma yapılması gerekir.Aksi takdirde benzer bir başvuru olması durumunda ilerleyen süreçlerde hukuki durumlar söz konusudur.
  • Patent /Faydalı Model Başvurusu: Buluş sahibinin buluş konusu ürünle ilgili başvuru formu,başvuru ücreti, tarif name, istemler,özet ve varsa resimlerle beraber başvuru talebi alınır.
  • Patent /Faydalı Model Bülten Takibi: Patent/Faydalı Model ile ilgili başvurunuzdan sonra buluş konusu ürün ile ilgili aynı ya da buluş konusu ürüne yakın başvuruların takibi yapılması fikrinizi bir başka teşebbüsün çalmaması açısından önem taşır..
  • Patent /Faydalı Model Değerleme: Patent/Faydalı Model değerlemesi yaparak buluş ya da buluş konusu ürünün ekonomik değerini ölçerek firmanızın ekonomik geleceğine yön verebilirsiniz.

    Bize Ulaşın