Adım Patent

adim-patent-haber-gorsel

Marka Başvurusu 61.000’in Üzerine Çıktı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK, yılın 6 ayında Türk Patent ve Marka Kurumuna (TÜRKPATENT) 2.734 yerli patent ve 1.322 yerli faydalı model, 53.645’i yerli olmak üzere toplam 61.278 marka başvurusu gerçekleştirildiğini belirterek, “İlk 6 aylık veriler, 2019’u sınai mülkiyet başvuruları açısından iyi bir noktada tamamlayacağımıza işaret ediyor.” dedi.

Varank, Ocak-Haziran dönemine ilişkin “sınai mülkiyet verileri” ile en fazla yerli patent başvurusu yapan firma ve kuruluşlar hakkında bilgi verdi. TÜRKPATENT’ e yılın ilk yarısında 2.734 yerli patent ve 1.322 yerli faydalı model başvurusu yapıldığını bildiren Varank, patent başta olmak üzere sınai mülkiyet başvurularındaki gelişimi yakından takip ettiklerini bildirdi.

VARANK, ilk 6 aylık verilerin, bu yılın sınai mülkiyet başvuruları açısından iyi bir noktada tamamlanacağına işaret ettiğini söyledi. Benzer bir tablonun tescil sayılarında da görüldüğüne dikkati çeken VARANK, ocak-haziran döneminde 1.152 patent, 307 faydalı model tescilinin gerçekleştirildiğini bildirdi.

Bakan VARANK, başvuru sayılarındaki gelişimde AR-GE’ye yatırım yapan kuruluşların önemine değinerek, şunları kaydetti:

“Önceki yıllarda büyük sanayi kuruluşlarının ağırlıkta olduğu yerli patent başvuru sayıları, bu yılın ilk 6 ayında özellikle KOBİ’lerin ve üniversitelerin de katkısıyla daha geniş bir tabana yayıldı. Geçtiğimiz yıllarda ilk 10’da yer alan firmaların başvuru sayılarında bir miktar düşüş olmasına karşın toplam başvuru sayısı korundu. Bu durum, daha fazla firmamızın yenilik yapma eğiliminde olduğunu göstermesi açısından oldukça önemli.”

Kaynak: www.turkpatent.gov.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir