Adım Patent

Global pazarda rekabetin yoğunlaşması ve teknolojide yaşanan yenilikler ile ticaret farklı bir boyut kazanmıştır. Ülkeler arasındaki sınırların kaldırılması ve gümrük birliklerinin oluşması ile firmalara uluslararası marka olma yolu açılmıştır. Markalaşmanın en önemli adımlarından biride marka tescilidir. Marka tescilinde koruma ülkeseldir yani başvuru yapılan ülkelerde tescil koruması sağlanmaktadır. Menşe ülke de yapılan marka tescili sadece o ülke sınırları içerisinde markanızı korumaktadır. İhracat yaptığınız ülkelerde de markanızın korunması için uluslararası marka tescillerinin yapılması gerekmektedir.

Uluslararası marka tescil sistemlerinden Madrid Protokolü, Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) tarafından markaların uluslararası tescilini sağlamak için kurulan antlaşmalardan biridir. Marka tescilinde her ülke için ayrı ayrı başvuru yapma zorunluluğunu kaldıran Madrid Protokolü, ülkeler arasındaki anlaşmalar sayesinde uluslararası geçerlilik kazanmıştır. Uluslararası marka tescil sistemi olarak da anılan protokol sayesinde marka sahiplerine daha ekonomik tescil imkanı sunulmaktadır.

Ülkemiz Madrid Protokolü’ne 1 Ocak 1999 tarihinde üye olmuştur. Bu tarihten itibaren Türk Patent ve Marka Kurumu aracılığıyla yapılan uluslararası marka başvuruları diğer üye ülkeler tarafından da kabul görmektedir. 2023 yılı itibariyle Madrid Protokolü’ne üye ülke sayısı 114’e yükselmiştir.

Türkiye’den Madrid Protokolü sistemi ile yapılan uluslararası marka başvurularına göre en fazla başvuru 35.sınıf Reklamcılık, Pazarlama ve Mağazacılık hizmetleri için yapılmıştır.

Kaynak: https://www3.wipo.int/madrid/monitor

Madrid Protokolü Başvuru Rakamları İlk 5 Sektör (08.05.2023 tarihli veri)
Nice Sınıfı Sınıf Detayı Marka Sayısı
35 Reklamcılık, Pazarlama ve Mağazacılık hizmetleri 6.027
25 Tekstil, Ayakkabı, Çorap 5.426
30 Gıda ürünleri 2.160
9 Elektronik ürünler 2.147
5 İlaçlar, Gıda takviyeleri 2.045

 

Türkiye’den Madrid Protokolü sistemi ile yapılan uluslararası marka başvurularında en fazla başvuru Rusya Federasyonu’na yapılmıştır.

Kaynak: https://www3.wipo.int/madrid/monitor

Madrid Protokolü Başvuru Rakamları İlk 5 Ülke (08.05.2023 tarihli veri)
Ülke Marka Sayısı
Rusya Federasyonu 10.316
Almanya 6.611
Ukrayna 6.550
İngiltere 6.044
Azerbaycan 5.830

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir