Adım Patent

adim patent haber

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT)  tarafından 2016’dan bu yana düzenlenen, Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası buluş fuarı olan; İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı (ISIF’19) bu yıl Türkiye’nin uzay, havacılık ve teknoloji festivali TEKNOFEST kapsamında açıldı.

Fuara katılım sağlayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı VARANK, TÜRKPATENT’in bu etkinliği 4 senedir gerçekleştirdiğini belirterek, bu sene fuarı TEKNOFEST İstanbul’un şemsiyesi altında düzenlediklerini söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteğiyle TÜRKPATENT ev sahipliğinde gerçekleştirilen fuar, Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı, Avrupa Patent Ofisi ve Uluslararası Buluşçular Birliği Federasyonu iş birliğinde düzenleniyor.

Uluslararası, ulusal ve bireysel buluşçuların katıldığı fuarda, Ar-Ge merkezleri, sanayiciler, girişimciler, özel araştırmacılar, danışmanlar, özel veya devlet destekli araştırma enstitüleri, teknoloji geliştirme bölgeleri yer alıyor. Fuarda, teknoloji transfer ofisleri, üniversiteler, fikri ve sınai mülkiyet hakları ile ilgili kurum ve kuruluşlar, melek yatırımcılar bulunuyor. Risk sermayesi grupları, patent vekilleri, buluş dernekleri, ilgili kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları da fuarda buluşlarını sergiliyor.

Fuarda sergilenecek tüm buluşlar; 8’i uluslararası, 7’si Türk olmak üzere toplam 15 kişilik jüri tarafından belirlenen kriterlere göre değerlendirilecek.

Temel hedefi, büyük çabaların sonucunda ortaya çıkan buluşların tanıtılması, yatırımcıyla buluşturulması ve ticarileştirilmesi olan ISIF, aynı zamanda bu alanda farkındalık oluşturmayı da amaçlıyor.

Fuarda, eş zamanlı olarak ulusal ve uluslararası çalıştay ve paneller de düzenlenecek.

Kaynak: https://www.turkpatent.gov.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir