Adım Patent

Ülkesellik ilkesi gereğince, menşe ülkede elde edilen marka hakkı sadece o ülkenin sınırları içinde geçerlidir ve diğer ülkelerde geçerli olabilmesi için koruma talep ettiği ülkelerin patent ofislerinde de tescil ettirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle ihracat yapılan ülkelerde de yurtdışı marka tescilleri yapılmalıdır.

İngiltere’de marka tescili yaptırmak için İngiltere Patent Ofisi’ne (Intellectual Property Office)  doğrudan ya da Madrid protokolüne bağlı kalarak WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü) üzerinden de başvuru gerçekleştirebilir.

Başvuru için istenen belgeler:

-Başvuru sahibi bilgileri

-Vekâletname

-Tescili istenen markanın türü ve logo örneği,

-Ürün ya da hizmet açıklaması

-Varsa rüçhan hakkı belgesi

İNGİLTERE MARKA TESCİLİ BAŞVURUSU

Madrid protokolü kapsamında yapılacak tescil işlemi yaklaşık 18- 24 ay sürebilmektedir. Yapılan incelemeler sonucunda markanın tesciline engel bir durumun olmadığı tespit edilirse tescili istenen marka 3 ay süre ile resmi bültende yayınlanmakta ve yayın süresi içerisinde markaya herhangi bir itiraz gelmezse marka tescili gerçekleşmektedir. Marka tescil koruma süreci 10 yıldır. 10 yılın sonunda marka tescili istenirse yenilenebilir. Yenilenmeyen markalar iptal edilmektedir.

Her ülkenin marka tescil kriterleri birbirinden farklılık göstermektedir. Bu nedenle yurtdışı marka tescil işlemi gerek ön araştırma gerekse başvuru ve süreç takip noktasında uzmanlık gerektiren bir konudur. Firmamız bünyesinde bulunan tecrübeli uzman ekip tarafından yurtdışı marka tescil süreçleri titizlikle takip edilmektedir. Başvurudan önce ilgili ülkelerde marka ön araştırması yapılarak markanın tescil edilip edilmeyeceğine dair rapor müvekkillerimize sunulmaktadır. Adım Patent olarak ihracatçı firmalarımızın maddi ve manevi zarar görmemeleri için yurtdışı marka tesciline yönelmelerini arzu ediyor bu konuda gerekli desteği sağlayacağımızı belirtmek istiyoruz.

Detaylı bilgi ve yurtdışı tescil işlemleri için bizimle iletişime geçiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir