Adım Patent

ABD’de marka tescili yaptırmak için Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Marka Ofisi (USPTO)’ya doğrudan ya da Madrid protokolüne bağlı kalarak WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü) üzerinden de başvuru gerçekleştirebilir. Amerika Patent Ofisi tarafından kabul edilen ve itiraz olmayan marka tescil başvurularının ortalama 10-12 ay içesinde tescil kararı çıkmaktadır. Tescilden sonraki 5. ve 6. Yıllar arasında kullanım beyanı veya haklı nedene dayalı kullanmama beyanının patent ofisine sunulması gerekiyor. Ayrıca markanın her 10 yılda bir yenilemesinin yapılması gerekmektedir.

ABD’de marka başvurusu yapılırken başvuruyu aşağıdaki şartlardan birine dayalı yapmak gerekmektedir.

-Kullanıma dayalı başvuru; Markanın ABD’deki ilk kullanım tarihi ve kullanım evrakları başvuru aşamasında sunulmaktadır.

-Yabancı başvuruya dayalı başvuru; Menşe ülkede yapılan bir markanın başvuru tarihinden itibaren 6 ay içerisinde ABD’ye rüçhanlı marka başvurusu yapılarak koruma sağlanabilir.

-Yabancı tescile dayalı başvuru; Menşe ülkedeki marka tesciline dayanılarak ABD’ye başvuru yapılması yoluyla koruma sağlanabilir.

AMERİKA MARKA TESCİL BAŞVURUSU

ABD’de marka kullanım zorunluluğu başvurusu yapılan tüm mal ve hizmetler için geçerlidir. Tescilli bir marka 3 yıl süresince kesintisiz olarak kullanılmamışsa USPTO (Amerika Patent Ofisi) markayı sahipsiz bırakabilmektedir. Ayrıca dava yoluyla da 3.şahıslar markanın iptalini isteyebilirler.

Her ülkenin marka tescil kriterleri birbirinden farklılık göstermektedir. Bu nedenle yurtdışı marka tescil işlemi gerek ön araştırma gerekse başvuru ve süreç takip noktasında uzmanlık gerektiren bir konudur. Firmamız bünyesinde bulunan tecrübeli uzman ekip tarafından yurtdışı marka tescil süreçleri titizlikle takip edilmektedir. Başvurudan önce ilgili ülkelerde marka ön araştırması yapılarak markanın tescil edilip edilmeyeceğine dair rapor müvekkillerimize sunulmaktadır. Adım Patent olarak ihracatçı firmalarımızın maddi ve manevi zarar görmemeleri için yurtdışı marka tesciline yönelmelerini arzu ediyor bu konuda gerekli desteği sağlayacağımızı belirtmek istiyoruz.

Detaylı bilgi ve yurtdışı tescil işlemleri için bizimle iletişime geçiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir